Vytisknout

Turnaj Olympijských nadějí je v plném proudu

V břeclavské sportovní hale se od středy rozjela jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí poslední doby.

Na mezinárodním TURNAJI OLYMPIJSKÝCH NADĚJÍ spolu postupně změří své síly týmy z Ruska, Německa, Maďarska, Bulharska, Slovenska a Česka. Dívčí kadetské reprezentace (volejbalistky do 16 let) se sjížděly do Břeclavi už během úterního odpoledne. Postupně si vyzkoušely halu a rozjely se do svých hotelů.

Turnaj otevřel zápas Německa proti Bulharsku. Očekával se velký boj, ale výkon německého týmu byl ze začátku velmi chladný. Až v koncovce setu se podařilo Němkám dotáhnout skóre, ale přesto to k zisku setu nestačilo. Tempo jim vydrželo i do druhého setu, který získaly výrazným rozdílem. Byl to však jejich jediný vítězný set. Ve třetím i čtvrtém setu se Bulharky držely stále o něco vepředu a získaly celý zápas poměrem 3:1 (29,-13,22,17).

Ve druhém zápase vyzkoušel český národní výběr precizní a dokonale organizovaný ruský volejbal. Výkon našeho družstva nebyl vůbec špatný, ale Češky stále tahaly za kratší konec. Jen ve třetím setu se podařilo využít malého polevení ruského týmu a ukořistit cenné body. Čtvrtou sadu už si ale soupeřky pohlídaly a zvítězily v celém zápase 3:1 (21, 19,-21,15).

Třetí dopolední zápas nejvíce rozbouřil halu, protože proti maďarskému týmu nastoupil výběr Slovenska, a ti si s sebou přivezli jednoznačně nejhlučnější fanoušky. Vypadalo to na jednoduchou práci pro Slovensko, když přesvědčivě vyhrálo první dva sety. Ve třetí sadě však přišlo tradiční polevení, čehož se Maďarky okamžitě chytily a další dva sety získaly ve svůj prospěch. Zápas se tak musel rozhodnout v páté zkrácené sadě. V ní to bylo jako na houpačce, koncovku ale lépe zvádlo Slovensko a zvítězilo celkově 3:2 (15,18,-21,-23,11).

První z odpoledního kola zápasů byl souboj ruského výběru s Německem. Ani v tomto zápase se Němky nedokázaly dostat do toho správného tempa a celkem jednoznačně podlehly kadetkám z Ruska. Ty si tak připsaly další vítězství, tentokrát bez ztráty setu, 3:0 (21,16,13).

Předposlední zápas dne by se dal nazvat sestrovražedným soubojem, protože proti sobě nastoupily výběry Česka a Slovenska. První set byl jasnou záležitostí pro naše hráčky, ve druhém setu se ale hra vyrovnala a koncovka byla určitě tou nejdelší na turnaji. Až 34. bod byl tím posledním a radovaly se Češky. Slovenský tým ale nesložil zbraně a i třetí sada došla do napínavého závěru. Šťastnější byly i tentokrát domácí a Česko tak zvítězilo nad Slovenskem celkově 3:0 (16,32,25).

Závěrečný zápas prvního dne začínal až po osmé hodině večerní. Proti sobě nastoupila družstva Bulharska a Maďarska. Opět se očekávala velká bitva a očekávání se tentokrát naplnila. První set byl nejvyrovnanější, v těch dalších si týmy postupně prostřídaly otěže a za stavu 2:2 nás čekal rozhodující zkrácený set. Těsně po 22. hodině se uzavřel první turnajový den. Bulharky po dvouhodinovém boji zvítězily nad Maďarkami 3:2 (-23,14,15,-19,11).

Reprezentantky se rozjely do svých hotelů, aby mohly se svými trenéry rozebrat a zhodnotit odehrané zápasy, zregenerovat a připravit se na další den.