Vytisknout

Od první ligy žen směřuje volejbalová Lokomotiva k první lize kadetek

Ženy volejbalové Lokomotivy skončily v letošním ročníku první volejbalové ligy v horní polovině tabulky. Obsadily pěkné páté místo a staly se nejlepším moravským týmem první ligy žen. Do začátku června byl stanoven termín pro přihlášení týmů do ročníku 2015/16 první volejbalové ligy žen. Vedení volejbalového oddílu TJ Lokomotiva Břeclav po dlouhém a těžkém rozhodování došlo ke shodě dále v této soutěži nepokračovat. Nepřihlásilo tým do nového ročníku a práva na první ligu žen postoupilo týmu SK Španielka Řepy – Praha. Volejbalistky Lokomotivy tak zakončily své úspěšné pětileté působení v druhé nejvyšší soutěži ČR. Toto rozhodnutí má dva důvody. Tím prvním a hlavním je hráčský kádr. Na rozdíl od jiných týmů jsme na Lokomotivě sestavovali tým vždy kolem břeclavských žen. V prvním roce našeho působení v první lize bylo na soupisce týmu Lokomotivy 90% Břeclavanek.

Toto procento se postupně snižovalo a v minulé sezóně z důvodů pracovních a rodinných povinností hrálo v dresu Lokomotivy už jen 40% domácích volejbalistek. Na novou sezónu by bylo toto procento ještě menší. Lokomotiva měla sice nabídku na doplnění kádru z řad hráček partnerského VK KP Brno. Ale situace, kdy v týmu není alespoň 50 % domácích hráček, se vedení klubu nezdála smysluplná a této nabídku nevyužilo. Ženy Lokomotivy tak budou v příští sezóně hrát pouze krajský přebor, pro který sestaví tým jen z Břeclavanek.

Mnohem větší potenciál vidí vedení klubu v břeclavské volejbalové mládeži. Dobře pracující týmy přípravek, žáků a žákyň patří k nejlepším v republice. Starší žákyně se letos probojovaly na mistrovství ČR. Týmy mladších žákyň a žáků vyhrály v květnu v Hradci Králové mistrovství ČR v oblasti východ a postoupily do bojů o celkové prvenství. Finále mistrovství ČR se uskuteční v září v Liberci, kde budou proti sobě bojovat finalisté z oblastí východ a západ.

S potenciálem břeclavské volejbalové mládeže souvisí druhý důvod, proč se vedení Lokomotivy rozhodlo nepřihlásit ženy do první ligy. Je to také finanční důvod. S rostoucím zájmem dětí o volejbal v Břeclavi roste na Lokomotivě také počet soutěžních družstev. K několika družstvům dívek se postupně přidaly i dva chlapecké týmy a to vše společně přináší zvýšené nároky na finanční zajištění mládeže. Vedení Lokomotivy se nepodařilo získat finanční podporu, která by byla adekvátní nárůstu počtu sportujících dětí, a proto se rozhodlo nepřihlášením první ligy žen ušetřit peníze na mládež. Finance od partnerů, které byly v minulosti určeny převážně na první ligu žen, budou nyní určeny na doplnění rozpočtu mládeže. Činnost volejbalového oddílu se bude nyní převážně věnovat práci s mládeží, tak aby pokračoval ve výborných výsledcích mladších žáků a žákyň. Postupně se probojovali do první ligy kadetek, kadetů a někdy v budoucnosti opět postoupit s vlastními odchovanci do první ligy žen nebo mužů.

Břeclavští diváci se nemusí obávat, že přijdou o kvalitní volejbal. Vedení volejbalové Lokomotivy se dohodlo s partnerským extraligovým týmem VK KP Brno, že některé zápasy extraligy žen se odehrají v Břeclavi ve sportovní hale Lokomotivy. V dresu extraligového VK KP Brno se objeví i odchovankyně Lokomotivy a juniorská reprezentantka Marika Tesařová. Ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem plánuje volejbalový oddíl TJ Lokomotiva uspořádat i mezinárodní volejbalové utkání české reprezentace. První taková akce proběhne v srpnu. To budou mít v Břeclavi soustředění volejbalová lvíčata ČR, kde je asistentkou reprezentačního kouče, trenérka břeclavské mládeže Lenka Fabikovičová.

Ivan Rylich