Vytisknout

Fantastické stříbro z MČR pro mladší žákyně

Historického úspěchu dosáhly naše mladší žákyně na víkendovém Mistrovství České republiky, které proběhlo v Bílovci.

Do téhle celorepublikové soutěže bylo celkem přihlášeno přes 60 týmů z celé ČR. Proto se naše žákyně musely do Bílovce prokousat přes dvě kvalifikační kola (oproti minulým letům, kdy bylo jen jedno). Věděli jsme, že kvalita těchto našich děvčat je veliká, vždyť tři z nich jsou v širším reprezentačním výběru ČR Naděje 2006. Proto jsme náš tým doplnili ještě o dvě šikovné hráčky z Valašského Meziříčí, aby byl tým více vyrovnaný a konkurenceschopný. Aniž bychom to plánovali, holky si od prvních chvil neskutečně sedly a jak na hřišti, tak i mimo něj vytvořily nerozlučnou partu. Ve hře jim to nádherně fungovalo a všechny si to náramně užívaly. Jako jeden z mála týmů jsme hráli velmi kompaktní, kombinační a útočný volejbal, za což jsme sklidili nejednou velkou pochvalu. Nahrávačka se v podstatě neustále mohla spolehnout na útok pěti útočnic, což v žádném jiném družstvu nebylo k vidění. Většinou byly v týmech jedna až dvě výrazné smečařky a ostatní hráčky je jen doplňovaly.

Cestu za medailí jsme začali na Předkole v Kojetíně. Sem se první dubnový víkend sjelo 8 týmů: Frýdek-Místek, Polička, Napajedla, Jihlava, Ostrava, Havlíčkův Brod a domácí Kojetín. Síla našeho týmu byla zjevná od prvních míčů a holky se postupně sehrávaly k velkým výkonům. Nejvíce naši odolnost prověřil Frýdek-Místek, když jsme po prvním vyhraném setu otáčeli nepříznivý stav ve druhém a výhru si zajistili až v úplné koncovce. Ostatní soupeři zůstávali daleko za námi, když jsme je v každém setu výborným servisem nenechali ani moc rozehrát, a naopak každý snadnější míč na naší straně dokázali dohrát tvrdě na zem. Z Kojetína jsme se po sedmi výhrách 2:0 z prvního místa kvalifikovali do další fáze MČR mladších žákyň.

Naše kvalifikační osmička se konala hned následující víkend (13.-14.4.) v Přerově. Sem jsme odjížděli sebevědomě, ale s vědomím, že tady už nás čekají pravděpodobně silnější supeři a pro postup do finále bude nutné obsadit jednu z prvních třech příček. Postupně jsme narazili na týmy: Děčín, České Budějovice, Olymp Praha A, Přerov, Český Krumlov, Prostějov a Havlíčkův Brod. Ani jeden z nich nám ale nedokázal příliš vzdorovat. Břeclavačky se opět rozehrály k velkému výkonu a na jejich hru byla radost se dívat. V každém zápase se mohly opřít o výborný servis, přihrávku i tvrdý útok a soupeře pustily do hry vždy jen na krátkou chvíli. Po sedmi vítězstvích 2:0 jsme z prvního místa postoupili do finálového turnaje Mistrovství České republiky a svými nahranými body si dokonce zajistili lepší nasazení do skupiny A.

Finálový turnaj MČR se konal v severomoravském Bílovci od pátku 3. až do neděle 5. května. Čekalo nás 8 těžkých zápasů, kde už se slabý soupeř hledal těžko. V pátek bylo všech 16 týmů rozděleno do čtyř skupin, z nichž tři se v sobotu spojily s dalšími třemi do šestičlenné skupiny. Bylo proto důležité uhrát co nejvíce bodů už v pátek, protože se tyto započítávaly i do soboty. V pátek jsme narazili na domácí Bílovec, Jirkov a Olymp B. Maximálně koncentrovaní jsme dokázali všechny porazit 2:0 a do sobotní šestičlenné skupiny si mohli odnést plných 9 bodů. V soboních zápasech už jsme narazili na týmy, v jejich středu se vždy objevila nejméně jedna hráčka z reprezentačního výběru Nadějí. To byla samozřejmě pro naše holky ještě větší výzva. Opět se dokázaly maximálně zkoncentrovat a svými obvyklými zbraněmi (servisem, mezihrou a útokem) držely soupeře pod mírným tlakem. V každém zápase si ale Břeclavačky prošly menší či větší krizí. V zápase s Kralupami dokonce ztratily set. Důležité ale bylo, že to nevzdaly a dokázaly se podpořit a vzájemně si pomoct, i když byl pro ně stav nepříznivý. Po třech výhrách v sobotu jsme si zajistili první místo v tabulce a lepší nasazení do nedělního semifinále. V tom na nás čekal pražský tým Studio Sport. Je to družstvo vyrovnaných hráček, které neútočí až tak tvrdě, ale příliš nechybuje. V obou setech jsme na ně ale dokázali zatlačit a vítězství 2:0 nám zajistilo finále a boj o zlato. Tady na nás ale čekal dokonale připravený Liberec. Jeho hráčky jsou výborně technicky vybavené volejbalistky a trenérka umí dokonale využít všechny možnosti pro zisk výhry. V prvním setu nás Liberec zaskočil skvělým servisem a tvrdým útokem z kůlu. Do koncovky jsme vystřídali a první set se podařilo ještě trochu zdramatizovat. Hlavně se nám ale podařilo soupeřky lehce znervóznět a vrátit se k vlastnímu sebevědomému výkonu. Do druhé sady jsme naskočili jako polití živou vodou. Začalo se nám opět dařit na servisu, přihrávce i útoku a hrál se nádherný útočný volejbal z obou stran. Do závěru setu jsme dokonce měli mírný náskok, když ale zaúřadovala liberecká trenérka se svými taktickými pokyny. Bylo vidět, že pro naše soupeřky je varianta cloněného servisu naprosto běžná věc a umí to dokonale použít. Dostali jsme několik rychlých bodů ze servisu, soupeř byl zase na koni a my začali ztrácet naději, že bychom tenhle zápas mohi dotlačit do třetího setu. Sice jsme ještě neskládali zbraně a holky nechaly na hřišti zbytky posledních sil. Poprvé jsme se museli sklonit před silnějším soupeřem. Za předvedenou hru i výkony v celé soutěži jsme ale sklidili obrovský aplaus a i přes mírné zklamání můžeme být neskonale hrdí. Vždyť zisk stříbrných medailí a titul Vícemistryně České republiky je nejvíc, co kdy břeclavské volejbalistky dosud dokázaly!

Složení týmu: Terka Němečková, Verča Vašíčková, Andy Fabikovičová, Janča Piškulová, Terka Lieblová, Tinka Vítková, Anetka Slámová, Nikča Slezáčková, Verča Jablonická a Adrianka Antoschová, trenéři Lenka a Vlastík Fabikovičovi

Fotky z Předkola v Kojetíně zde.

Fotky z Kvalifikace v Přerově zde.

Fotky z Finále v Bílovci zde.